Az Európai Bizottság 2022 novemberében javasolta azoknak a szabályoknak a reformját, amelyek meghatározzák, hogy az uniós tagállamok mekkora adósságot és hiányt halmozhatnak fel. Az idei év végéig véget is vetnek a jelenlegi lazaságnak és sokkal szigorúbb szabályokat vezetnének be az elszálló adósságszintek miatt. Egyelőre kompromisszumot keresnek a tagállamok pénzügyminiszterei.
Az év végén újra keményen korlátozza az Európai Unió, hogy a tagállamok mennyire adósodhatnak el, valamint újra visszatérnek az ellenőrzések és a szigorú fellépés a Stabilitási és Növekedési Paktum jegyében.
A koronavírus-járvány és az orosz-ukrán háború okozta válság miatt a legtöbb európai ország államadóssága jelentősen nőtt. Az Európai Bizottság most részben lazítana a szabályokon, hogy a tagállamokra szabott adósságkezelési tervek mentén folytatódjon a hitelfelvétel. Viszont Németország követeli, hogy legyen erősebb a fiskális szigor.
Európa elkerülheti a recessziót, mivel az energiaválság nem vált olyan erőssé, mint azzal korábban számoltak. A kedvezőbb gazdasági környezetet viszont az unió versenyképességének javítására kell felhasználni Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdasági biztosa szerint.
Kedden két uniós biztos is arról beszélt, hogy az energiaválság leküzdésére teljes szolidaritás szükséges az európai országok részéről. Ez a gyakorlatban akár hasonló közös kötvénykibocsátás is jelenthet, mint amit a koronavírus-járványban láttunk.
Az Európai Unió "jól fel van készülve" arra az esetre, ha Oroszország teljesen leállítaná az Európába irányuló földgázszállítást, köszönhetően tárolási kapacitásainak és az energiatakarékossági intézkedéseknek - jelentette ki Paolo Gentiloni, az EU gazdaságpolitikai biztosa.
"Arra bátorítjuk Magyarországot, hogy gondolja újra álláspontját a globális minimumadóval kapcsolatban", az Európai Unió ezt a fontos munkát nem fogja feladni - jelentette ki Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdaságpolitikáért felelős tagja csütörtökön Brüsszelben az Európai Parlament plenáris ülésén.
Az Európai Bizottság nem tervezi az orosz gáz embargóját – mondta Paolo Gentiloni gazdasági biztos a La Stampa című olasz lapnak. Az uniós tagállamok a héten fogadták el hosszas egyeztetés után a hatodik szankciós csomagot, ami többek között az orosz olaj importjának tilalmát tartalmazza.
Amikor Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter elkezdett online beszélni a tegnapi G20 pénzügyi csúcstalálkozón, az orosz agresszióra tiltakozásul kivonult a teremből a nyugati pénzügyi döntéshozók jelentős része, az online résztvevők egy része pedig kikapcsolta a kameráját – tudta meg a Politico.
Az új koronavírus-variánsok kisiklathatják az Európai gazdaságban látott növekedést az Európai Unió gazdasági biztosa szerint, a térségben ugyanis újra felfutottak az esetszámok.
Ahhoz, hogy az Európai Bizottság elfogadja a 2511 milliárd forintos magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervet, az szükséges, hogy Magyarország teljesítse az Európai Bizottság által már 2019-ben és 2020-ban az országspeficikus ajánlásokba beleírt feltételeket, így például érdemi reformokat hajtson az uniós pénzek védelmére és a jogállamiság terén – jelentette ki az EU-Monitornak nyilatkozva Paolo Gentiloni.
A 2511 milliárd forintos magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv elfogadásához néhány kritériumnál további biztosítékok kellenek a magyar kormány felől – jelezte egy szerdai EP-meghallgatáson Paolo Gentiloni.
Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdaságpolitikai biztosa szerint az EU-s országok egyelőre nem fognak újabb korlátozásokat bevezetni a delta variáns terjedése miatt – számol be a hírről a Reuters.
Bár a magyar kormány elutasítja a globális társasági minimumadó témáját, a minapi kétpilléres G7 adómegállapodás fontos lépés volt efelé és a következő erőpróba a július 9–10-i velencei G20 csúcstalálkozó lesz. Ennek apropóján és néhány uniós tagállam elutasító hozzáállása kapcsán exkluzív cikk érkezett a Portfolio szerkesztőségébe Paolo Gentilonitól, az Európai Bizottság gazdaságpolitikáért felelős uniós biztosától, volt olasz miniszterelnöktől. A cikkben amellett érvel, hogy a globális megállapodással véget érne a társasági adózás terén „az országok között folyó negatív verseny, amely túl régóta tart, és amelynek nagyon kevés győztese, ugyanakkor sok milliárd vesztese van”. Az alábbiakban Paolo Gentiloni eredetileg angol nyelvű, az Európai Bizottság által magyarra fordított cikkét közöljük teljes terjedelmében.
Az Európai Bizottság javíthat az euróövezet idei GDP-növekedési kilátásán, amikor májusban ismerteti új gazdasági előrejelzését - nyilatkozta az Európai Bizottság gazdaságért felelős biztosa, aki szerint az új adat közelebb áll majd az IMF nemrég ismertetett becsléséhez.
A koronavírus-járvány okozta válságra válaszul a tagállamoknak olyan összehangolt és hiteles költségvetés-politikai intézkedéseket kell hozniuk, amelyek kezelik a járvány rövid távú következményeit és támogatják a helyreállítást, ugyanakkor nem veszélyeztetik középtávon a költségvetés fenntarthatóságát - jelentette ki Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos Brüsszelben szerdán.
Egy ideig most tuti nem lesznek választások.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?